www site içi
 
| | | | | | | |
ANA SAYFA
SİTE HARİTASI
|
GÜNCEL KONU
ÖZEL GİRİŞ

SUNUM

 

SOĞUK ZİNCİR İZLEME KARTLARI

Soğuk zincir izlemci kartları, üzerinde şerit şeklinde bir izlemci bulunan ve kayıt yapmaya elverişli olan kartlardır. (şekil 9). Bu izlemcide 4 adet göz vardır ve yüksek ısıya maruz kaldıklarında sırası ile mavileşerek renk değiştirirler. İlk 3 göz (A-B-C) oda ısılarına kalan maruziyeti, 4. göz (D) ise, 34°C üzerimaruz kalınan ısıya karşı hassastırlar. İzlemcinin sol kenarında çekilen bir parça vardır, bu parça çekilerek, izlemciden çıkarılmak koşulu ile izlemci aktive edilmiş olur.  Bu izlemciler aşının, yüksek ısıya ne kadar süre maruz kaldığını gösterir.

Genellikle bu kartlar, fazla miktardaki aşıların sevkiyatı sırasında kullanılırlar. Aşının tüm sevkiyatı sırasında aşılarla birlikte taşınmalıdırlar. Aşı sevkıyatı sırasında maruz kalınan yüksek ısıyı kümülatif olarak bildirirler ve sevkiyat sırasında meydana gelmiş olan bir anlık artış hakkında bilgi vermezler.

Soğuk zincir izleme kartları üzerindeki şeritte bulunan A-B-C-D kodlu gözlerin renk değişimlerinin ne anlama geldiği ve muhtemel renk değişikliklerinde aşıların kullanımı ile ilgili koşullar kartlar üzerinde belirtilmiştir. Bir kart örneği şekil 9.`da verilmiştir.

Not;

Soğuk zincir izleme kartları size ulaştığında ve sizden bir sonraki kullanıcıya gönderildiğinde tarih kısmını doldurmayı unutmayınız

 

Şekil 9. Soğuk zincir izleme kartı

(Ön yüz)

Geliş Tarihi Index Yer Gönderili Tarihi Index
         
         
         
         
         
         

 

 

  Eğer A tamamen maviyse Eğer B tamamen maviyse Eğer C tamamen maviyse Eğer A,B,C tamamen maviyse
POLİO 3 ay içinde kullanın      
KIZAMIK, 3K   3 ay içinde kullanın    
DBT ve BCG     3 ay içinde kullanın  
TT,DT,HepB,Hib       .
.

 

ÜRETİCİ FİRMA

ADI:............................................................

GÖNDERİLİŞ TARİHİ:............................................................

AŞININ CİNSİ:............................................................

 

Soğuk zincir izleme cihazlarının amacı sıcağa ve donmaya hassas olan aşıların nakli ve korunması sırasında maruz kaldığı ısıyı izlemektir.

 

(Arka yüz)

SOĞUK ZİNCİR İZLEME KARTINIZI AŞINIZLA BİRLİKTE BULUNDURUN

İzleme kartı geldiği zaman..
Kartın üst kısmını doldurun
- Tarihi doldurun
- İndeksi doldurun (A, B, C veya D)
- Yer kısmını doldurun
İzleme kartı geldiği zaman..
Kartın üst kısmını doldurun
- Tarihi doldurun
- İndeksi doldurun (A, B, C veya D)
- Yer kısmını doldurun

 

EĞER A,B,C,D BÖLÜMLERİNİN HEPSİ BEYAZSA AŞINIZ NORMALDİR, KULLANABİLİRSİNİZ
A`DAN C`YE KADAR OLAN BÖLÜMLER TAMAMEN MAVİYSE, FAKAT D BÖLÜMÜ HALA BEYAZSA ISININ AŞAĞIDAKİ GÜN SAYISI KADAR 10ºC`NİN ÜSTÜNDE FAKAT 24ºC`NİN ALTINDA YÜKSELDİĞİ ANLAMINA GELİR.

EĞER D BÖLÜMÜ TAMAMEN MAVİYSE 2 SAATLİK BİR PERİOD İÇERİSİNDE 34ºC`DEN DAHA YÜKSEK BİR DERECEDE SOĞUK ZİNCİRDE AKSAMA OLDUĞU ANLAMINA GELİR, SOĞUK ZİNCİRİ KONTROL EDİN.
‘3 AY İÇERİSİNDE KULLANIN’ TALİMATINA, SON KULLANMA TARİHİ VEYA HER HANGİ BİR BÖLGESEL SOĞUK ZİNCİR POLİTİKASI AŞININ KULLANIMINDAN VEYA İMHASINDAN ÖNCE DAHA KISA BİR PERİOD GEREKTİRİYORSA UYULMAMALIDIR.